PRZEWODNICY TATRZAŃSCY

TATRY POLSKIE I SŁOWACKIE - WSZYSTKIE TRASY

spacer w górach

Przewodnik Tatrzański

Czy przewodnik jest nam potrzebny w górach? Czy wycieczka bez przewodnika jest mniej wartościowa? Przepisy zobowiązują organizatorów wycieczek do zapewnienia udziału przewodnika w wycieczkach grupowych o określonej ilości osób. Wiele osób traktuje ten obowiązek jako zło konieczne. Wielu jednak przekonało się, ze udział przewodnika w wyprawie potrafi bardzo podnieść atrakcyjność imprezy, a przede wszystkim znacznie zwiększa bezpieczeństwo jej uczestników.

Można nie korzystać z usług przewodnika. Można samemu przecierać szlaki i samemu docierać do kwintesencji górskiej włóczęgi, ale czy naprawdę mamy na to czas?

Wypad w góry, bez ich znajomości, bez przygotowania, przypomina oglądanie wspaniałej ksiązki z ilustracjami, wydanej w nieznanym nam języku. Widzimy piękno ilustracji, podziwiamy tworzywo z którego jest wykonana, lecz jej treść jest dla nas tajemnicą, której możemy się tylko domyślać. Tak jak tłumacz może nam objawić wszystkie tajemnice przeglądanej książki, tak przewodnik może nam pokazać to wszystko, co widzimy wokół siebie idąc w góry. Jest mistrzem, który dokonuje wtajemniczenia.

Dorota Kacperek Przemek Wójcik

Zakopane 2011 Marek Kacperek